.

Samice Kijivu a sameček Richard:

30. července 2012 v 16:53 | Verča |  Gorila Tatu
Samice Kijivu a sameček Richard spolu a skupinou v pražské ZOO.A narodili se jim 3 mládata.

13. prosince 2004 se jim a narodilo první mládě,samička Moja.
Je první mládě gorily nížinné narozené v zajetí v České republice.
Slovo "Moja" znamená "první", respektive "jedna" ("jednička") což reflektuje pořadí mláďat ve skupině.Ve svahilštině se vyslovuje se modʒa, ale u nás se vžila v souvislosti s jejím jménem výslovnost Moja.
Chov goril v lidské péči je koordinován v rámci Evropského záchovného programu. Koordinátor chovu sleduje pohyb jednotlivých zvířat a rozhoduje o jejich přesunu tak, aby bylo zajištěno optimální složení chovných skupin bez nebezpečí příliš blízkých příbuzenských vztahů a z toho vyplývajících genetických vad.
Z těchto důvodů musela Moja v době dospívání (mezi 6.-10. rokem) ze skupiny odejít.

Moja byla během svého života v ZOO dvakrát ohrožena - jednou přímo, podruhé nepřímo:
1)Pád do vodního příkopu
Ráno 29. srpna 2006 přišel Marek Ždánský - vedoucí chovu goril - shodou okolností o hodinu dříve, než obvykle a krátce po příchodu k pavilonu uviděl Moju asi metr od břehu v nánosu řas plovoucích na hladině vodní nádrže. Koukala jí jen záda a hlava byla pod hladinou.
Jak k tomu došlo, nikdo neví, nikdo to neviděl. Nejpravděpodobnější je, že Moja dováděla, ztratila rovnováhu a spadla do vody. Lidoopi nedovedou plavat a jestli se Moja lekla nebo se nadechla trochy vody, nedokázala se dostat na břeh, i když je směrem do výběhu pozvolný a travnatý. Dospělá zvířata zjevně pochopila, že se děje něco nepatřičného, ale určitě si nedokázala vědomě dát dohromady skutečnost, že Moje hrozí utopení - nikdy se s podobnou zkušeností nesetkala.
Ošetřovatel tedy bez váhání skočil do příkopu a plaval k Moje. Když ji zvedl z vody, měla vytřeštěné, i když trochu nepřítomné oči, ale hýbala se. Vylezl pomalu na břeh k okolo sedícím samicím. Položil Moju na zem a párkrát ji plácl. Vyplivla vodu, začala se hýbat a najednou vystrašeně zakřičela. Ostatní gorily ale naštěstí dál seděly, dokonce ani zlostně nemručely. Ošetřovatel pak natáhl ruce s křičící Mojou ke Kambě, která si ji od něho klidně vzala a položila si ji na záda a sledovala, co se bude dít dál. Mezitím ošetřovatelova kolegyně zdvihla padací dveře do ložnic v naději, že se tam gorily vydají na snídani, jak jsou zvyklé. Ty se skutečně pomalu zvedly a majestátně, bez sebemenšího náznaku nenávisti, se odebraly do krytého prostoru.
O chvíli později seděla Moja na Kambě a tvářila se, jako by se nic nestalo.

2)Nebezpečná jablka
10. července 2007 objevil Marek Ždánský ve venkovním výběhu pět jablek, v nichž byly zapíchány hřebíky. Hřebíky byly do jablek zcela zapuštěny, gorily by si jich tedy jen stěží mohly všimnout. V případě požití takto kontaminovaných jablek by v lepším případě došlo ke zranění ústní dutiny, v horším pak k poranění střev a následné smrti.
Na základě této události vedení zoologické zahrady přistoupilo k opatřením, která by měla podobným případům příště zamezit. Také štáb Odhalení upravil kamerový systém tak, aby nepřetržitě sledoval zvláště tyto lehce dostupné prostory pro návštěvníky.

Samec Richard měl mít mládě i s Kambou ale po komplikovaném porodu samice Kamba porodila mrtvé samčí mládě stalo se to 11. dubna 2007.Takže druhého mláděte se pražská ZOO nedočkala.Samčí mládě by bylo druhé odchované gorilí mládě v Česku.Kdyby byl zdraví a žil by dodnes.Místo toho druhé odchované gorilí mládě v Česku se stal Tatu který se narodil jako třetí a o 24 dní později než Richardovi a Kambě zemřel po komplikacím jejich samčí mládě.

30. května 2007 se jim narodilo druhé mládě,samec Tatu.
Byl druhé odchované gorilí mládě v Česku.
Jeden z významů jména Tatu ve svahilštině je "třetí", což reflektuje pořadí mláďat ve skupině (několik týdnu před narozením Tatu,mládě gorily Kamby uhynulo při porodu).Proto jméno vybrané jako "třetí" a ne "druhé".
Vě věku dvou měsícu zažil Tatu nebezpečnou událost kdy jeho matka onemocněla silnou infekcí a přestala ho kojit.
Tudiž mu hrozilo odnatení od skupiny a mohl být uměle vyživován.
Naštěští se situace vyřesila pomocí goril a veterinářů pražské ZOO takže byl normálně vychován ve skupině.
Tatu tragicky zahynul při hře s lanem na kterém se oběsil ráno 27. července 2012.

24. dubna 2010 se jim narodilo jejich třetí mládě,samec Kiburi.
V překladu ze svahilštiny jeho jméno znamená hrdý.

Takže v momentální době Kijive a Richardovi zůstalo jenom jedno mládě a to Kiburi.
Kdoví jestli se jim nenarodí do budoucnosti další mládata?
Moja odjela pryč ze ZOO a Tatu se oběsil tragicky lanem.

Smrt Tatua sebrali méně smutněji než když náhle odešla Moja!
Ačkoliv to pro všechny gorily bylo bolestivé, vidět Tatuovu tragickou smrt ale pochopily, co se mu stalo. Větší paniku zažily ve chvíli, kdy se pryč stěhovala sestra od Tatua Moja (7). Ta pro ně zmizela zničehonic.Smrt je součástí jejich života, a tak zatímco Moja záhadně a nevysvětlitelně zmizela, Tatu před jejich očima odešel vlastně pro ně přirozeným způsobem.

Další členové skupiny:
Shinda a Kamba
 


Komentáře

1 Crazy Teen♥ Crazy Teen♥ | Web | 30. července 2012 v 20:15 | Reagovat

no jo, je to smutný :( Tatu byl roztomilý..

2 NEBLOGERKA NEBLOGERKA | 1. srpna 2012 v 12:20 | Reagovat

Pěkně napsané.Vše jsem si přečetla a mnoho jsem se dozvěděla.To ti muselo trvat než si napsala tak skvělý článek než si vše našla atd....Doufám jak se narodíl té Kijive další mládě tak že to tu zas připíšeš a další zajímavosti o něm.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.